В един ден ще се запознаем с два вида сухоземни костенурки, богатството на блатата и многообразието на карста. Весели приключения ни очакват само на 40 км западно от София. През последните години популярността на Драгоманското блато и Чепън като място за отдих, пешеходни преходи и наблюдение на дивата природа нарастна. Изключително добре маркирани еко-маршрути, мостчета, кула за наблюдение, информационни табелки и посетителски център, допринасят за развитието на различни форми на ваканционен туризъм. Програмата на екскурзията, която Травентурия предлага съвместно със Сдружение за дива природа БАЛКАНИ е разработена и изпробвана от учители и методици.
ПРОГРАМА:
NB: Периодът подходящ за провеждане на екскурзията е от началото на месец април до средата на месец юни.
9:00 ч. Тръгване от училищния двор на училището и трансфер до Център за опазване на влажните зони „Драгоманско блато”, намиращ се в град Драгоман. Автобусният превоз е с продължителност около 1 час.
10:00 ч. Прожекция на филм „Живото блато”, с продължителност 20 минути. Следва встъпителна мултимедийна презентация и беседа с учениците /около 30 мин/.
11:00 ч. Трансфер до началото на еко-маршрут „Драгоманско блато” /5 мин/. Учениците се разделят на две групи. Едните извършват наблюдения с бинокъл и зрителна тръба от специално построена за целта кула. Ползват съобразен с възрастта и знанията им определител и с помощта на експерт-биолог определят някои от птиците в тази част на влажната зона. Другите ще бъде запознати с едни от най-удивителни растения от българската флора: най-високата трева, най-малкото цъфтящо растение и др. След половин час групите си разменят местата и дейностите.
12:00 ч. Обяд на открито. При неподходящо време обядът може да се осъществи и на закрито в сградата на Посетителския център.
13:00 ч. Следва кратка експедиция по възвишението Чепън. Участниците в прехода ще се запознаят с различни причудливи карстови форми – кари, въртопи, пещера и понор. Варовиковият хребет е защитена територия с удивителна фауна и флора. Ще видим белоопашат мишелов, пъстър скален дрозд, различни видове овесарки, а при повече късмет и скални орли. От растенията най-силно впечатление прави урумовото лале, което през май месец е истинско украшение за бялата снага на Чепън.
15:00 ч. Връщане обратно в гр. Драгоман и посещение на Центъра за опазване и размножаване на сухоземни костенурки. Тук ще разгледаме, пипнем и опознаем едни от най-древните гръбначни животни оцеляли до днес. Емоциите от вдигане на новоизлюпени костенурчета големи колкото монета от 1 лв е неопусуема.
16:00 ч Тръгване обратно за училището в гр. София като се очаква да пристигнем около 17:00 ч.
Цена: 25 лв на ученик при минимум 30 участника
Цената включва: професионален екскурзовод от агенцията, местен експерт, автобусен превоз София – Драгоман – София, входни такси и предоставяне на бинокли и зрителни тръби и медицинска застраховка.
Цената е валидна при минимум 30 записани участника.
Практическа информация: Драгоманското блато е с големина 400 ха и е разположено на около 800 метра от град Драгоман. То се намира във ветровит район и през деня комарите не са проблем (в повечето случаи отсъстват напълно). Все пак препоръчваме взимането на репеленти. Дейностите и маршрутите включени в екскурзията не изискват предварителна физическа подготовка. Препоръчваме взимането на шапки, дъждобрани и топли дрехи. Еко-пътеките са обезопасени и оборудвани с табелки. Учениците трябва да носят удобни за по-продължителни преходи обувки. Ботуши или специални водонепромокаеми обувки не са необходими. Храна може да бъде закупена от гр. Драгоман. В зависимост от климатичните условия, програмата може да бъде променена.
Повече информация за Драгоманското блато, Чепън планина и природозащитните дейности на СДП-БАЛКАНИ може да прочетете на www.balkani.org.
Изтеглете допълнителна информация за посетителски център “Драгоманско блато” на PDF.
Изтеглете дипляна за Драгоманското блато на PDF
Изтеглете дипляна за Чепън планина на PDF